Kotni stil

More
11 years 2 months ago - 11 years 2 months ago #766 by pugolina
Kotni stil was created by pugolina
Želim kreirati novi kotni stil tako da kod poravnanog kotiranja kosih linija tekst bude smješten ispod kotne linije i ispisan odozdo prema gore. U sličici Dimension Styl Manager-a vidi se kako je smješten tekst „202“ prema standardu. Meni treba u suprotnom smjeru i ispod linije. Zašto? Često imam slučaj da ništa nije pod pravim kutem, pa kada treba iskotirati linije pod različitim nagibima nastane kaos, sve po standardu ali ipak nije prema opremi nacrta.
Znam kako ručno pozicionirati tekst (rotiranjem i pomicanjem), ali to mi je predugačak način u slučaju kada ima puno takvih kota, a imam ih često.
Tražila sam po helpu, web-u, isprobavala varijable ali još sam prezelena za pronaći rješenje.
Možda bih mogla imati jedan specijalni kotni stil pa ga kombinirati sa drugim normalnim stilovima ako postoji neko ograničenje, ali to mi nije nalik na autocad.
Ako ste me shvatili, da li imate kakav prijedlog?
Radim u 2006. :pinch:
Last edit: 11 years 2 months ago by pugolina.

Please Prijava or Create an account to join the conversation.

More
11 years 2 months ago #767 by mario
Replied by mario on topic Re: Kotni stil
Možeš uploadati dwg ili dio dwg-a pa da probam na konkretnom primjeru?

Please Prijava or Create an account to join the conversation.

More
11 years 2 months ago - 11 years 2 months ago #768 by pugolina
Replied by pugolina on topic Re: Kotni stil
Evo, tu je .
Last edit: 11 years 2 months ago by pugolina.

Please Prijava or Create an account to join the conversation.

More
11 years 2 months ago - 11 years 2 months ago #769 by mario
Replied by mario on topic Re: Kotni stil
U Modify Dimension Style stavi Below da ti tekst bude ispod kotne linije.




Zaokretanje teksta je automatski kod Aligned kotiranja :silly: i ako ga mijenjaš u Dimension Style-u onda ga mijenjaš globalno. A ti imaš slučajeve koji su nacrtani pod 90 ili više stupnjeva i onda se mijenja smjer teksta. To možeš riješiti tako da selektiraš samo kote koje imaju tekst naopačke napisano i promijeniš smjer u Right to left




Ako ti ni to ne odgovara ja bih to riješio tako da promjenim UCS za svaki zid i iskotirao bih s Linear Dimension. Ucs mijenjaš s naredbom UCS i zadaš ishodišnu točku, zatim u kojem smjeru ti je x os i u kojem je smjeru y os (kod određivanja smjera y osi samo klikni na stranu na kojoj hoćeš da ti bude y os - ne mora biti okomito na ishodište jer se to podrazumijeva)



To ponoviš za svaki zid - s time da prvo iskotiraš i onda mijenjaš UCS za novi zid. Za vraćanje na originalni UCS ponoviš naredbu UCS i potvrdiš s ENTER (world UCS).
Imaš još i naredbu UCSFOLLOW koja kontrolira dali će se pogled automatski mijenjati s promjenom UCS-a. Po defaultu je to isključeno ali ja ga uključim jer mi je tako lakše.

Možeš i snimiti UCS-ove. Kada postaviš UCS, opet ponovi naredbu UCS, zatim napišeš NA (za Named) i izabereš Save i daš mu ime npr. zapadni_zid. Kada ćeš opet kotirati zapadni zid pozoveš ga sa UCS, NA i Restore

U verziji 2010 i novije nalazi se na Ribbon traci za brzi pristup UCS-u, za ranije verzije se ne sjećam. Možda postoji negdje pod View.

Attachments:
Last edit: 11 years 2 months ago by mario.
The following user(s) said Thank You: pugolina

Please Prijava or Create an account to join the conversation.

More
11 years 2 months ago - 11 years 1 month ago #770 by pugolina
Replied by pugolina on topic Re: Kotni stil
Očito je vrijeme da pređem na noviju verziju, jer u 2006-ici nema opcija Below i Left-to-Right. iako sam mijenjajući varijablu uspjela smjestititi tekst Below, nisam pronašla način da ga postavim LefttoRight. Ko mi je kriv što se tako mučim :S
Opciju s UCS-om ću svakako probati i utrenirati, pa imam izbor između dvije mogućnosti.

Hvala Mario, jako si se potrudio, sjedi, pet! :)
...
Ide to s UCS-om, nema problema...:laugh:
Last edit: 11 years 1 month ago by pugolina.

Please Prijava or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.095 seconds